eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Zarządzenie nr 10/2024 w sprawie wprowadzenia Polityki Antymobbingowej w Domu Pomocy Społecznej w Darskowie
ZARZĄDZENIE NR 10/2024
Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Darskowie
z dnia 12.03.2024r.
w sprawie wprowadzenia „Polityki Antymobbingowej”
w Domu Pomocy Społecznej w Darskowie
Na podstawie art. 943 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy zarządza się , co następuje:
§1
Z dniem 12.03.2024r. wprowadzamy „Politykę Antymobbingową” obowiązującą
w Domu Pomocy Społecznej w Darskowie.
§2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Darskowie
Beata Szczurko
POLITYKA ANTYMOBBINGOWA
W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W DARSKOWIE
§ 1
- Niniejsza procedura stanowi realizację obowiązku pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi i ma na celu ochronę pracowników przed mobbingiem.
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników.
- Pracownicy wzajemnie zobowiązani są do szanowania godności i dóbr osobistych.
- Pracownicy zobowiązani są do stosowania we wzajemnych stosunkach zasad współżycia społecznego oraz życzliwości i uprzejmości gwarantującej porządek
i zachowanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia psychicznego.
§ 2
Ilekroć w Polityce Antymobbingowej jest mowa o:
- Mobbingu - należy przez to rozumieć działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników;
- Komisji Antymobbingowej, zwanej dalej „Komisją" - rozumie się przez to zespół powołany przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Darskowie do rozpatrywania skarg
o mobbing, - Pracodawcy - rozumie się przez to Dom Pomocy Społecznej w Darskowie reprezentowany przez Dyrektora.
§ 3
- Podejmowanie zachowań stanowiących mobbing jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika dbałości o dobro zakładu pracy i przestrzegania zasad współżycia społecznego.
- Zachowania stanowiące mobbing są niezgodne z prawem i nie będą przez Pracodawcę tolerowane.
- Pracodawca podejmuje starania, by środowisko pracy w Domu Pomocy Społecznej w Darskowie było wolne od mobbingu oraz innych form przemocy psychicznej, zarówno przełożonych, jak i innych pracowników.
- Obowiązkiem każdego pracownika jest podjęcie wszelkich starań, aby zjawisko mobbingu nie występowało w Domu Pomocy Społecznej w Darskowie.
§ 4
- Pracodawca w celu przeciwdziałania mobbingowi podejmuje w szczególności następujące działania:
- przekazanie pracownikom informacji o przepisach i procedurach antymobbingowych obowiązujących u Pracodawcy;
- organizowanie okresowych szkoleń z zakresu przeciwdziałania mobbingowi w zatrudnieniu;
- zapewnienie w programach szkoleń okresowych z zakresu bezpieczeństwa
i higieny pracy bloków tematycznych poświęconych problematyce stosowania przepisów antymobbingowych; - zapewnienie wsparcia pracownikom, którzy stali się ofiarami mobbingu – rodzaj wsparcia będzie każdorazowo zależał od okoliczności przypadku oraz oceny potrzeb osoby poszkodowanej;
- powołanie Komisji antymobbingowej, której zadania są określone w § 6 niniejszej procedury;
- stosowanie przewidzianych prawem pracy sankcji względem osób dopuszczających się zachowań o charakterze mobbingu;
§ 5
- Każdy pracownik, który poweźmie informację bądź uzasadnione przypuszczenie
o wystąpieniu mobbingu w miejscu pracy, jest uprawniony do zgłoszenia tej okoliczności Pracodawcy. Pracownik może dokonać zgłoszenia przypadku mobbingu, który dotyczy jego lub innej osoby. - Wzór zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury i jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Domu Pomocy Społecznej w Darskowie.
- Przed złożeniem skargi Pracownik może starać się samodzielnie wyjaśnić wszelkie okoliczności i dążyć do polubownego rozwiązania sporu.
- Bezpodstawne pomawianie o mobbing jest zabronione i stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może być podstawą do zastosowania przez pracodawcę sankcji przewidzianych w przepisach Prawa Pracy, w szczególności zastosowania kar porządkowych lub rozwiązania umowy o pracę.
§ 6
-
- Postępowanie w sprawie skargi o mobbing prowadzi Komisja Antymobbingowa, której zadaniem jest sprawdzenie zasadności skargi.
- Skład Komisji każdorazowo powołuje Pracodawca, wskazując Przewodniczącego Komisji spośród przedstawicieli Pracodawcy.
- W skład Komisji wchodzą 3 osoby, w tym jedna osoba wskazana przez skarżącego pracownika oraz 2 przedstawicieli pracodawcy. Skarżący może wyznaczyć do składu Komisji innego pracownika.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komisji może wnioskować o rozszerzenie składu Komisji o dodatkową osobę, która posiada fachową lub specjalistyczną wiedzę albo umiejętności potrzebne w prowadzonym postępowaniu np. psycholog, specjalista bhp, p.poż.
- Członkiem Komisji nie może być osoba, której dotyczy skarga o mobbing ani kierownik komórki organizacyjnej, w której zatrudniony jest skarżący Pracownik.
- Zmiana członka Komisji może nastąpić na wniosek uczestnika postępowania, jeżeli zachodzą okoliczności mogące mieć wpływ na jego bezstronność. Wniosek rozpatruje pracodawca.
- Komisja Antymobbingowa, a także inne osoby uczestniczące w postępowaniu działają, zgodnie z zasadami:
- bezzwłoczności,
- poufności,
- bezstronności,
- ukierunkowania na wszechstronne wyjaśnienie stanu faktycznego oraz rozwiązanie problemu.
- Komisja rozpoczyna postępowanie niezwłocznie po jej powołaniu.
- Po wysłuchaniu skarżącego i osoby obwinionej o stosowanie mobbingu oraz ewentualnych świadków, a także rozpatrzeniu zgromadzonych dowodów, Komisja dokonuje oceny zasadności skargi i przekazuje swoje stanowisko Pracodawcy wraz
z wnioskami i ewentualnymi rekomendacjami w zakresie niezbędnych działań. - Komisja ma prawo zwrócić się o wyjaśnienia lub informacje związane z prowadzonym postępowaniem do każdego pracownika. Każdy pracownik ma obowiązek udzielania wyjaśnień i informacji, o których mowa w zdaniu pierwszym.
- Przewodniczący Komisji albo wyznaczona przez niego osoba informuje osobę (lub osoby), która złożyła skargę oraz osobę (lub osoby), której zarzuca się stosowanie mobbingu o podjętej przez Pracodawcę decyzji o zasadności/bezzasadności skargi
w terminie 3 dni roboczych od dnia podjęcia tej decyzji. - W razie uznania skargi za zasadną Pracodawca podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości i przeciwdziałania ich powtórzeniu.
§ 7
Względem pracowników dopuszczających się zachowań o charakterze mobbingu Pracodawca może stosować wszelkie przewidziane prawem działania, w tym
w szczególności stosować sankcje określone w Kodeksie pracy, m.in.:
- wypowiedzenie umowy o pracę;
- rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeśli zachowanie pracownika stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych;
- stosowanie kar porządkowych;
- pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności materialnej za szkodę wyrządzoną Pracodawcy w związku z dopuszczeniem się mobbingu.
§ 8
- Procedura zostaje podana do wiadomości pracowników przez umieszczenie jej na tablicy ogłoszeń Domu Pomocy Społecznej w Darskowie.
- Fakt zapoznania się z procedurą antymobbingową potwierdza oświadczenie, składane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2, które przechowuje się w aktach osobowych pracownika.
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Darskowie
Beata Szczurko
Załącznik nr 1
do Regulaminu polityki antymobbingowej
Zawiadomienie pracodawcy o przypadku mobbingu
Data dokonania zgłoszenia: ……………………….………….
Imię i nazwisko osoby dokonującej zgłoszenia: ……………………………………………………..…………..
Opis okoliczności, które zgłaszający uznaje za przejaw mobbingu (ze wskazaniem imion
i nazwisk osób, które mogą być sprawcami i ofiarami mobbingu): ………………………. ……………………………………………………………………………….………………………………………..............................…………………………………………………………………………………………………………………………………... ……………………………………………...…………………………………………………………………………………………..
Imiona i nazwiska osób, które były lub mogły być świadkami opisanych powyżej okoliczności: ………………………….….……….………………………………………………………………….……………………………….………………………………………………….……………………………………………………………..………………………..
Oświadczam, że podane powyższej informacje są zgodne z moją najlepszą wiedzą i nie stanowią bezpodstawnego pomówienia.
………………………………………….
(podpis pracownika)
Załącznik nr 2
do Regulaminu polityki antymobbingowej
……………………………………
(miejscowość i data)
…………………………………….……………………
(imię i nazwisko pracownika)
……………………………..…………………….
(stanowisko)
OŚWIADCZENIE
o zapoznaniu się z treścią Regulaminu polityki antymobbingowej
Ja niżej podpisany/a oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Regulaminu wewnętrznej polityki antymobbingowej Domu Pomocy Społecznej w Darskowie.
……………………………………………………………
(podpis pracownika)
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Marta Tarczyńska | 11-06-2024 12:20 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Marta Tarczyńska | 11-06-2024 |
Ostatnia aktualizacja: | Marta Tarczyńska | 11-06-2024 12:20 |