Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Dom Pomocy Społecznej w Darskowie
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacja o działalności

Dom Pomocy Społecznej w Darskowie mieści się w zabytkowym pałacu z przełomu XVIII – XIX w wpisanym do rejestru zabytków . Wokół pałacu znajduje się park o pow. 2,5 h ze starym drzewostanem również wpisanym do rejestru zabytków . Taki układ ogranicza możliwości przebudowy istniejącej budowli , a każda zmiana wymaga zgody konserwatora zabytków. W parku nie może powstać żadna budowla na trwale związana z podłożem . Na terenie parku znajduje się ciąg alejek spacerowych z rozstawionymi ławeczkami , boisko do gry w tenisa , kosza i piłką nożną oraz wydzielone miejsce na ognisko. Ogólnie Dom jest przytulny i z powodzeniem spełnia powierzoną  rolę , a zagospodarowany park dopełnia to zadanie .      

Dom Pomocy Społecznej w Darskowie rozpoczął działalność od września 1990 roku. Siedzibą domu jest osiemnastowieczny pałac należący niegdyś do rodu von Doeberlitz. Obecnie w domu zamieszkuje 67 osób przewlekle psychicznie chorych w wieku od 30 do 86 lat. Większość osób w wieku 60 lat. Mieszkańcami są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Dom spełnia wszystkie wymogi unijne dotyczące standardów europejskich, co pozwoliło uzyskać bezterminowe zezwolenie na prowadzenie działalności wydane przez Wojewodę Zachodniopolskiego w dniu 3 stycznia 2007 r. Mieszkańcy domu zamieszkują w pokojach z łazienkami lub aneksami toaletowymi.

 

 

Dom posiada:

 - 1 pokój jednoosobowy,

- 11 pokoi dwuosobowych,

- 4 pokoje trzyosobowe,

- 8 pokoi czteroosobowych.

Wszystkie pokoje w Domu zostały wyposażone w meble i sprzęty codziennego użytku w odpowiedniej ilości do liczby mieszkańców zgodnie z rozporządzeniem o standaryzacji, dostosowane ściśle do osób zamieszkujących dany pokój (dotyczy sprawności fizycznej, wieku, upodobań mieszkańców).

Nadzór nad bieżącą działalnością Domu z upoważnienia Starosty sprawuje Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim,  a w zakresie standardu usług Wojewoda Zachodniopomorski .
Zadaniem Domu jest zapewnienie całodobowej opieki oraz zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, społecznych i religijnych na poziomie obowiązującego standardu według indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych mieszkańca . Dom pomaga w sprawach związanych z leczeniem medycznym .
Dom zatrudnia 50 pracowników , w tym bezpośrednio do pracy z mieszkańcami 32 osoby .

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: 08-02-2008 12:03
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-02-2008
Ostatnia aktualizacja: Marta Tarczyńska 12-02-2021 10:56